Historie VyšeHrátek

...ve zkratce

Festival VyšeHrátky se snaží každý ročník prezentovat jedno téma, které u dětí rozvíjí povědomí a pochopení českých dějin a kultury nebo se zabývá tématy, které metaforicky seznamují návštěvníky se světem okolo nás a podporují fantazijní myšlení a hravost nejen v dětech, ale také u dospělých. Interaktivní objekty a dílny tvoří dohromady koncept divadelní bojovky, kterou doplňují pohádky a koncerty.

Shrnutí předešlých ročníků

VyšeHrátky 2015 aneb Zpráva o jedné válce
K příležitosti výročí 70 let od konce 2. světové války se bojovka pro školy a pro rodiny zaměřila na život obyčejných lidí v protektorátu. Jak mohli Češi, malý okupovaný národ, přispět k válečnému vývoji. co to znamenalo, být hrdina? Zatím asi nejnáročnější téma jak ro návštěvníky, tak pro naše herce, se setkalo s velkým úspěchem u dětí i dospělých. a festivalu se také poprvé otevřelo "letní kino" - promítali jsme Malého pána pro plný stan.

VyšeHrátky 2014 aneb Trenažér komunismu
K příležitosti 25. výročí do Sametové revoluce jsme připravili zážitkovou bojovku o 70. a 80. letech minulého století. Taky na festivalu proběhla premiéra jedinečné inscenace pro Batolata Batosnění.

VyšeHrátky 2013 aneb Národní obrození
V roce 2013 se převzali mladší organizátoři pomyslnou štafetu od "otců zakladatelů". VyšeHrátky přesto dále pokračují se stejnou misí - zajišťovat neušišlanou zábavu (nejen) pro děti. téma tradiční divadelní bojovky bylo výzvou: Národní obrození - období, které si ze školy všichni pamatovali jako velkou nudu. Ale na Vyšehrátkách... :) . Také jsme uspořádaly výstavu v budkách TOI TOI k příležitosti vydání Velké knihy o čůrání ilustrátora Jakuba Plachého.

VyšeHrátky 2012 aneb To nejlepší
V roce 2012 se festival uskutečnil pouze ve zkrácené dvoudenní verzi z důvodu omezených finančních prostředků. Nabídl především pohádky a přehlídku těch nejlepší atrakcí, které v uplynulých letech vznikly.

VyšeHrátky 2011 aneb Jiné místo
Jiné místo znamená prostor, kde věci fungují tak, jak mi chceme. V dopravním hřišti se prohánějí auta na dětský pohon, Trenažér Pilař ukazuje nekonečnou fantazii tohoto výtvarníka – autora Večerníčka nebo Rumcajse, pro znavené jsou připravené měkké „kokony“, do kterých se lze schovat a pouze pomocí dlouhých rour odposlouchávat okolí. Festival zahajoval speciálně připravený koncert skupiny Hm…, nechyběly odpolední večerníčky, ani minifestival pohádek podporující tvorbu mladých umělců. Festival navštívilo 16 škol a 4300 diváků.

VyšeHrátky 2010 aneb Odpočívárna smyslů
VyšeHrátky se rozhodly zaměřit na lidské smysly. Máme 5 smyslů, které ale nejvíc začneme vnímat až ve chvíli, kdy nám přestanou fungovat. VyšeHrátky vytvořili smyslovou hernu, ve které návštěvníci zkouší své smysly v netradičních situacích. Vytvořené objekty byly po festivalu umístěny na úspěšnou výstavu Petra Nikla a Orbis Pictus – Play!. V tomto roce byl zahájen projekt Odpolední večerníčky, aneb tatínci čtou dětem pohádky svého srdce, v rámci něhož byli osloveni muži z veřejného života (umělci, lékaři, politici, sportovci…) aby pomáhali oživit tradici čtení knížek před spaním. Festival navštívilo 20 škol a téměř 5000 diváků.

VyšeHrátky 2009 aneb České státní svátky
V České republice máme volné dny, ale víme vlastně, proč jsou důležité? VyšeHrátky oživily staré příběhy a hravě ukazovaly, co jsou to ty státní svátky „vlastně zač“. Plnění úkolů potřebných pro založení Československa, Česko-slovenský bratrský fotbalový zápas na rozloučenou, osedlání komunismu slečnou sametovou revolucí, osvobozování českého lva od nacismu, restaurant s vyhlášenou písmenkovou polévkou U Cyrila a Metoděje a další dobrodružné výpravy do historie. Opět nechyběl ani Kašpárek v rohlíku. Festival byl rozšířen o hudební „freecoolinčupr“ hudební scénu 4Teens a o hudebně výtvarnou instalaci a performance Petra Nikl a Milana Caise v gotickém sklepení Gorlice. Z Vyšehrátek také startovala úspěšná pouť Trabantem napříč Afrikou. Festival navštívilo 15 pražských škol a 3400 diváků

VyšeHrátky 2008 aneb Pražské pověsti
Faustův Dům, Karlovy Lázně, poprava 27 českých pánů, Staroměstská věž, Hladová zeď, alchymisté na dvoře Rudolfa II a další místa a události, o kterých kolují nejrůznější pověsti a příběhy. A také Kašpárek v rohlíku, divadlo Minor a textilní workshopy.