Jak dětem po prázdninách usnadnit návrat do školy či do školky

domelie

I letos se díky VyšeHrátkám děti můžou těšit na o týden delší prázdniny, no i návrat do škol a školek může být príma. Přece i na spolužáky a pani učitelky se lze těšit.

Představte si, že byste se měli vrátit do práce po dvouměsíční dovolené. Nic příjemného, že? Nějak podobně se cítí děti, když bez jakékoliv přípravy musí po dvou měsících oddechového režimu nastoupit do školy či školky. Zejména starší děti to dobře vědí, proto v srpnu začínají s vráskou na čele odpočítávat, kolik dní ještě zbývá do konce prázdnin.
Návrat do školy pro děti rozhodně není jednoduchý. Zjišťovali jsme proto, jak školákům po dvou měsících prázdnin zjednodušit návrat do přísnějšího režimu. Tyto rady ocení nejen rodiče, ale i babičky, tety či chůvy, babysitterky a vychovatelky, které mají na starost hlídání dětí na konci léta, kdy se zkracují nejen dny, ale i školní prázdniny.
Naše rada? Jděte na to postupně a vyzkoušejte našich šest nejúčinnějších rad, jak děti připravit na konec prázdnin.

1. Nový školní rok nesmí být tabu
Spousta dětí nechce o škole ani slyšet. Přece jen byste však toto téma měli nenápadně vytáhnout – no vždycky v pozitivním smyslu slova. Pozor, některé děti pociťují s blížícím se školním rokem obavy a stres. Pokud je to případ vašeho školáka, věnujte tomu pozornost. Promluvte si s ním a ujistěte ho, že tyto pocity jsou normální. Snažte se změnit jeho vnímání školy ze strašáka na místo, kde se hodně naučí, znovu potká spolužáky, bude jim moci říct o všech zážitcích z prázdnin, a kde určitě zažije i množství nových příhod.

2. Udělejte z nového školního roku událost
Ať už se to rodičům líbí nebo ne, každý školní rok vyžaduje investici do nové školní výbavy, od psacích potřeb až po nový cvičební úbor. Pokud tyto úkoly sami vnímáte jako povinnost či dokonce nutné zlo, stejně tak to bude vnímat vaše dítě. Změňte tento pohled a z otravného nakupování nové výbavy udělejte vaši společnou misi. Například koupě penálu nebo školního batohu může být zábava i dobrodružství, při kterém dítěti zároveň vysvětlíte, jak si vybírat při nakupování a zohlednit i praktičnost či cenu výrobku.

3. Pomalu dítěti upravujte denní rozvrh
Prázdniny jsou pro děti obdobím, kdy se mohou porušovat pravidla. Mají dovoleno ponocovat, nemusí brzy vstávat a každý den je nabitý novými zážitky. Aby pro ně po dvou měsících vstávání do školy nebylo příliš velkým šokem, je vhodné postupně upravovat režim na ten školní. Buďte si jisti, že děti budou klást odpor, ale musíte být rázní, protože jde o jejich dobro. Alespoň poslední týden před začátkem školního roku se pokuste školáky dostat do postele dřív než jindy a budík nastavte na dřívější ranní hodiny.

4. Příprava dítěti i rodičům mnohé usnadní
Pro děti bude také dobré, když jim asi týden před začátkem školy začnete připomínat učivo z předchozího roku. Zadejte jim malé úkoly, aby si procvičili paměť a oprášili znalosti. Postačí několikaminutové nenáročné cvičení, například dětem dejte krátký diktát, pár matematických příkladů nebo čtení se zapamatováním. Pomoci si můžete i jednorázovými službami doučovatele. Za vyřešení tohoto malého „úkolu“ jim slibte návrat k prázdninovým aktivitám.

5. Nahlédněte pod pokličku
Nový školní rok musí být dobrodružstvím, proto s dítětem probádejte, co nového se bude učit. Nový školní rok přináší nové předměty, které nesmí být strašákem, ale motivací. Pomoci si můžete i plánovanými kroužky a volnočasovými aktivitami, na které plánujete dítě zapsat. Veďte se školákem diskuzi o jeho zájmech, představte mu všechny aktivity a vyvolejte v něm zvědavost. Víte přece, jak se do první třídy těší školkaři – je to proto, jak jim školu popisují rodiče a starší sourozenci.

6. Prázdniny přece budou za chvilku zas
Létem volné dny nekončí, za chvilku přece budou podzimní, zimní, jarní a velikonoční prázdniny. A taky půlroční. Udělejte z nich další metu v procesu vzdělávání, a i když se bude vašemu školákovi po volných dnech stýskat, připomeňte mu, na co všechno se může těšit v těch budoucích. Hlavně nezapomeňte – naučte děti brát všechno pozitivně.

Šest nejúčinnějších tipů, jak děti připravit na konec prázdnin a návrat do školy či do školky pro Vás připravila Domelie.cz.

Fotografie v tiskovém rozlišení:DAMUZA-jak-detem-po-prazdninach-usnadnit-navrat-do-skoly-.zip
Specifikace představení k tisku:DAMUZA-jak-detem-po-prazdninach-usnadnit-navrat-do-skoly-.pdf